Для перетину державного кордону України необхідно мати при собі офіційні документи, що засвідчують особу: закордонний звичайний чи біометричний паспорт. А також дозвіл на в’їзд в країну призначення: візу або дозвіл на проживання.

При плануванні перебування до 90 днів (на пів року) віза або біометрія. Якщо більше, ніж 90 днів – дозвіл на тимчасове проживання (посвідка на тимчасове проживання (Permesso di soggiorno, PDS)).

Важливо пам’ятати про наявність полісу медичного страхування на термін, що на кілька днів довший за очікуваний термін перебування в країні призначення.

Право громадянина України на виїзд з України може бути тимчасово обмежено у наступних випадках:

  • Громадянин обізнаний з відомостями, які становлять державну таємницю. Виїзд з України громадянина України, який обізнаний з відомостями, що становлять державну таємницю України, може бути не дозволено у випадках, передбачених Законом України «Про державну таємницю». Громадянин, якому було надано допуск та доступ до державної таємниці у порядку, встановленому законодавством, і який реально був обізнаний з нею, може бути обмежений у праві виїзду на постійне місце проживання в іноземну державу до розсекречування відповідної інформації, але не більш як на п’ять років з часу припинення діяльності, пов’язаної з державною таємницею. Не обмежується виїзд у держави, з якими Україна має міжнародні договори, що передбачають такий виїзд і згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Обмеження повинні бути доведені до відома громадян власником або уповноваженим ним органом, керівником навчального закладу, командуванням військової частини під час прийняття на роботу (навчання) та зарахування на військову службу, пов’язаних з допуском до відомостей, що становлять державну таємницю. Обмеження прав у зв’язку з допуском та доступом до державної таємниці
  • Стосовно громадянина у порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством, застосовано запобіжний захід, за умовами якого йому заборонено виїжджати за кордон, – до закінчення кримінального провадження або скасування відповідних обмежень.
  • У випадку, коли громадянин засуджений за вчинення кримінального правопорушення – до відбуття покарання або звільнення від покарання.
  • Коли громадянин ухиляється від виконання зобов’язань, покладених на нього судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб), що підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом, – до виконання зобов’язань або сплати заборгованості зі сплати аліментів
  • Громадянин перебуває під адміністративним наглядом Національної поліції – до припинення нагляду.

В’їзд до країн ЄС дозволений тим громадянам, які:

  1. мають на руках документ для перетину кордону (закордонний паспорт, проїзний документ дитини, диппаспорт тощо);
  2. можуть обґрунтувати мету та умови свого перебування в ЄС;
  3. мають достатні фінансові засоби як для перебування в ЄС, так і для повернення в Україну, або ж здатні отримати їх законним чином;
  4. не перебувають у переліку осіб, яким заборонений в’їзд до ЄС;
  5. не становлять загрозу для громадського порядку, безпеки, громадського здоров’я та міжнародних відносин.

В Італії є кілька варіантів дозволів (посвідки) на в’їзд:

  • Посвідка per turismo- «туристична».
  • Посвідка per familiare- «сімейна» – видається чоловіку / дружині, неповнолітнім дітям, усиновленим дітям, родичам, особам, які перебувають на утриманні Італійських громадян, з метою возз’єднання сім’ї. Такий вид посвідки видається строком на 2 роки з правом продовження.
  • Посвідка per dimora – «житло» – даний вид підходить заможним громадянам, які купили нерухомість на території Італії або уклали договір  довгострокової оренди. Дана посвідка виключає можливість працювати або вчитися на території країни, а також вести підприємницьку діяльність.
  • Посвідка per lavoro – «наймані працівники» – щороку Італія надає квоти на іноземних працівників. В середньому це 30 000 чоловік в рік.